2013/09/29

Welcome to Spain: Murcia


Tak się złożyło, że od połowy września znalazłam się w Hiszpanii i zostaję tu do końca stycznia. Mieszkam na południowym-wschodzie kraju, w mieście Murcia, należącym do wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Postanowiłam założyć tego bloga, żeby zobrazować moją historię pobytu w Hiszpanii i pokazać nieco świat z innej perspektywy. 

English version: For any (crazy) person  from the outside of Poland hapenning to visit this site, I adjust english translation. It may not be accurate to the polish version, as it's a free translation, but I'm trying to do my best. If you have any tips or suggestions, please fell free to write in the comment section below. 
Getting down to business: It chanced that I came to Spain in the middle of September and I will stay here until the end of January. I live in south-eastern Spain, in Murcia, the capital of the Autonomous Community of the Region of Murcia. I decided to start running this blog in order to capture in pictures the story of my stay in Spain and to show the world from another perspective, as well. 


Widok na jeden z mostów i rzekę Segura./ The view of one of the bridges and the Segura river.

Pierwsze kilka dni po przyjeździe spędziłam u wspaniałej Nory i zdjęcie powyżej to widok z salonu jej mieszkania. Zatrzymałam się tam w ramach programu couchsurfing, inicjatywy która ciągle się rozwija i powstała w celu ułatwienia ludziom życia- tego jestem pewna!

The first couple of days I spent in a flat of a lovely woman named Nora and the picture above shows a view from her living room. She hosted me due to the couchsurfing programme, which I highly recommend to any of you willing to travel. The site is still developing and it was created to make human's life easier, of that I'm sure. 

Widok z mojego okna. / The view from my room.


 Katedra w Murcii. / The Cathedral of Murcia.

Wczoraj odwiedziłam Cartagenę, miasto portowe z bardzo ciekawą historią. Następny post będzie stamtąd właśnie. 
Yesterday I visited Cartagena, a beautiful, historical city with a port. My next post will be about the day that I spent there.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz