2013/10/22

Sierra Espuña


W zeszły piątek byłam na koncercie zespołu Editors, który zagrał w Plaza de Toros w Murcii (świetne miejsce na koncerty, szkoda nie może ono służyć wyłącznie do wydarzeń muzycznych i kulturowych),  następnego dnia zaś dla odmiany wybrałam się ze znajomymi w góry. Plan był prosty: mieliśmy zebrać ekipę kilkunastu osób, spakować namioty i śpiwory i rozbić się na kampingu w Sierra Espuña

ENGLISH VERSION: Last Friday I went to the Editors concert, they came to Murcia and played in Plaza de Toros (such a great place for music events, what a shame it was originally designed for something else). The next day, for a change, me and some of my friends arranged a trip to the mountains. The plan was to gather a group of several people, pack up sleeping bags and tents and then to pitch camp in Sierra Espuña.Po dotarciu na miejsce i rozpakowaniu się zaczęliśmy przygotowywać jedzenie na grilla. Później już do końca dnia i połowy następnego cały czas jedliśmy, więc nie ma moich zdjęć, bo nie zmieściłam się w obiektywie. 

After arriving where previously planned and unpacking stuff we started preparing the barbecue. Since then we were just sitting and eating until the next day, that's the reason why I'm not captured on the pictures (I couldn't fit in the camera screen because of the overweight, oops).Jako że nie lubię bierności i siedzenia na tyłku jeśli to zbędne, postanowiłyśmy z grupą dziewczyn wybrać się w góry na spacer. Zdjęcia nie oddają rzeczywistego uroku okolicy, niestety.

As the matter of the fact that I just don't like passivity as well as sitting in one place when unnecessary, me and some of the girls decided to hike and see the landscape. Unfortunately, the photos cannot truly reveal the charm of the mountains.
Chciałyśmy dojść na ten szczyt, który widać powyżej (wcale nie było to tak blisko jakby się wydawać mogło), ale zaczęło się ściemniać a trzy kobity samotne w nieznanych górach to nienajlepsza perspektywa na noc, chyba że dla ratowników górskich. 

We really did wanted to climb on the summit shown above (I swear it wasn't that close as it seems to be) , but it was getting darker and the perspective of three women wandering in the unknow during the night wasn't just appealing to us.


To już droga powrotna następnego dnia. Jadąc przełęczami bardzo fajnie widać pobliskie miasteczka i samą Murcię, ale nie udało mi się tego uchwycić, jako że się spieszyliśmy.

And that is already our way back on the next day. By driving through the mountains we could see the nearby towns, as well as Murcia by itself. I couldn't capture it right, because we didn't take any stop, so that is what I managed to snap.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz